Ο Σύνδεσμος Φιλολόγων Αργολίδας, η Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Ναυπλίου Ο ΠΑΛΑΜΗΔΗΣ και η Σχολική Σύμβουλος Φιλολόγων Ν. Αργολίδας Δρ. Σοφία Πανταζή διοργανώνουν στη Βιβλιοθήκη (Κωλέττη 3, Ναύπλιο) το Σάββατο 18 Μαρτίου 2023 και ώρα 7:30 μ.μ. επιμορφωτική ημερίδα με θέμα: «Μεθοδολογικοί τρόποι διδακτικής της Ιστορίας στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση με πυρήνες την ενσυναίσθηση και την προέκταση».

Μια μικρή εισαγωγή θα κάνει η Σχολική Σύμβουλος Φιλολόγων Ν. Αργολίδας Δρ. Σοφία Πανταζή.

Επιμορφωτής θα είναι ο Δρ. Νεότερης Ιστορίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών Ιωάννης Καρακατσιάνης, Φιλόλογος του 7ου Πειραματικού Γυμνασίου Καλαμάτας.

Θα χορηγηθούν βεβαιώσεις παρακολούθησης και οι επιθυμούντες να παρακολουθήσουν, παρακαλούνται να συμπληρώσουν ως τα μεσάνυκτα της Παρασκευής 17 Μαρτίου τη φόρμα δήλωσης.