Η Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Ναυπλίου θα φιλοξενήσει στο χώρο της Εργαστήρι Δημιουργικής Γραφής που θα υλοποιηθεί από την παιδαγωγό και συγγραφέα Αργυρή Μπιλιούρη από τον Νοέμβριο 2023 έως τον Μάιο 2024 και απευθύνεται σε μαθητές Γ και Δ Δημοτικού.  Θα πραγματοποιείται δύο φορές τον μήνα, ημέρα Δευτέρα και ώρα 5 μ.μ., θα έχει διάρκεια 60 λεπτών και προσφέρεται δωρεάν.

Το Εργαστήριο Δημιουργικής Γραφής θα δεχτεί έως 20 παιδιά και θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας εγγραφών.  Η δήλωση συμμετοχής θα γίνεται από τους ενδιαφερόμενους γονείς στο χώρο της Βιβλιοθήκης, είτε με αποστολή της αίτησης που θα βρείτε παρακάτω στην ηλεκτρονική διεύθυνση: edu@vivl-nafpl.arg.sch.gr

ΑΙΤΗΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

Η προθεσμία υποβολής της αίτησης είναι μέχρι 27 Οκτωβρίου.

Λίγα λόγια για το πρόγραμμα και την υπεύθυνη του προγράμματος:

Το Εργαστήριο Δημιουργικής Γραφής με βιωματικό τρόπο και σεβασμό στην ατομικότητα κάθε παιδιού, αξιοποιώντας την ενεργή συμμετοχή των μαθητών, τις γνώσεις τους και ενδιαφέροντα λογοτεχνικά κείμενα, στοχεύει στην καλλιέργεια του προφορικού και γραπτού λόγου, τον εμπλουτισμό του λεξιλογίου, την προσέγγιση κοινωνικών θεμάτων, την ενεργοποίηση της φαντασίας, την ανάδειξη του λογοτεχνικού λόγου.  Δουλεύοντας ομαδικά και ατομικά, κάθε παιδί θα παράξει τα δικά του κείμενα και η ομάδα θα ολοκληρώσει μια κοινή ιστορία.

Η Αργυρή Μπιλιούρη είναι παιδαγωγός και συγγραφέας με πολυετή πείρα στην δημόσια εκπαίδευση.  Έχει μεταπτυχιακό τίτλο σπουδών στη Διδακτική της Λογοτεχνίας, σεμινάρια στην Δημιουργική Γραφή, την Αφήγηση Παραμυθιού και στην Τέχνη της Εμψύχωσης και έχει υλοποιήσει με επιτυχία εργαστήρια δημιουργικής γραφής στα σχολεία που εργάστηκε.  Το συγγραφικό της έργο αφορά βιβλία εκπαιδευτικού περιεχομένου και παραμύθια.